We are Maidstone Canoe Club

 We sea kayak.

 We race.

 We are Maidstone Canoe Club.

 We mess about in boats.

 We run rivers.

Maidstone Marathon Results 2005

Div 2 Singles
Position Name Club Class Time
1 STEVE BAKER ELM SM 01:34:00
2 MICHAEL GOODALL ELM SM 01:34:01
3 CRAIG WATT ELM SM 01:34:20
4 HENRY HEDRON RIC SM 01:34:21
5 ROSS NEGUS ELM JM 01:34:22
6 CLIVE NEALE TON VM 01:34:34

Div 3 Singles
Position Name Club Class Time
1 SIMON EASTERLING WEY SM 01:36:02
2 PIRAN SHELLEY RIC SM 01:36:03
3 ADRIAN HENSON WEY VM 01:37:41
4 OLIE SIMS RIC JM 01:39:33
5 JOANNE BATES ELM SF 01:40:22
6 MICHAEL WIBREW MAI VM 01:45:30

Div 4 Singles

Position

Name Club Class Time
1 TOM LOWE LBZ JM 01:16:04
2 ANDREW NICHOLSON WEY VM 01:16:12
3 PHILIP THOROGOOD ELM JM 01:16:54
4 RENNY THOMAS ELM SM 01:19:15
5 YAEL FORD TON SF 01:21:40
6 ROSALIND BATES ELM SF 01:22:00

Div 5 Singles

Position

Name Club Class Time
1 TOM BRIDGE WEY JM 01:17:21
2 GLENN THOROGOOD ELM JM 01:18:47
3 DANIEL BARBER ELM JM 01:19:56
4 PETER SCARR ELM SM 01:20:01
5 BRUCE STUART-HILL MAI VM 01:20:14
6 MICHAEL CHILDERSTONE WEY VM 01:20:58
7 JOHN INCE TON VM 01:22:44
8 JOHN BENNETT HEM VM 01:27:12
9 JOHN BADELEK WEY SM 01:32:24

Div 6 Singles

Position

Name Club Class Time
1 MARK CHILDERSTONE WEY JM 01:19:02
2 TIM HUMPHRIES ROY JM 01:19:52
3 FAY LAMPH WEY JF 01:23:43
4 RUSSELL CROWLEY TON SM 01:25:42
5 NIGEL HILL TON VM 01:30:50
6 DAVE RUDD TON VM 01:33:09
ANDREW FRENCH EAL JM rtd

Div 7 Singles

Position

Name Club Class Time
1 OLIVER GIBSON ROY JM 00:44:49
2 DEAN TERRY MAI JM 00:44:51
3 GUY MILLINS WEY JM 00:47:51
4 LAUREN GODSAVE WEY JF 00:49:30

Div 8 Singles

Position

Name Club Class Time
1 MATTHEW MILLS LEA JM 00:47:26
2 AARON JORDAN MAI JM 00:47:40
3 AMANDA CHILDERSTONE WEY VF 00:49:50
4 STEVEN DIXON ROY JM 00:53:30
5 NEIL THOMAS RIC VM 00:57:57
6 CHRISTINA BAILEY ROY VF 01:00:20

Div 9 Singles

Position

Name Club Class Time
1 MICHAEL WALSH WEY JM 00:49:53
2 EVIN THAW MAI SM 00:50:15
3 MATTHEW WELCH WEY JM 00:51:36
4 TERRY TOMPKINS MAI SM 00:52:36
5 DEAN MARTIN TON VM 00:54:46
6 KILIAN HANNIGAN MAI VM 00:56:39
7 RONAN HANNIGAN MAI VM 00:56:53
8 LORAINE MARTIN TON VF 00:58:01
9 MARIA MIDDLEHURST ADS JF 01:00:39
10 STEVE BUTTON MAI SM 01:02:55
11 PADDY HERLIHY MAI VM 01:03:57
12 AMY BOWDITCH EAL JF 01:04:29
13 IAN RAINS MAI SM 01:07:05
14 JEMMA THOMPSON MAI JF 01:07:48
15 ALICE HAWS WEY JF 01:08:32
16 MARK BUTLAND MAI SM 01:08:50
17 LANCE FERMOR MAI SM 01:10:56
18 PAULINE McINNES EAL SF 01:13:50
19 THOMAS KINGSTON MAI JM 01:17:20
20 OSCAR WHITESIDE MAI JM 01:22:12
21 JADE DEVER MAI JF 01:25:56
22 SARINA KIDD MAI JF 01:28:30
22 CHARLIE WELCH WEY JM 01:28:30
24 SOPHIE HALES MAI JF 01:31:30
25 RACHEL HANRAHAN MAI JF 01:33:16
26 ASHLEY MURRAY MAI JF 01:33:18
27 PAUL NEWMAN MAI VM 01:33:20
28 LIAM HANNIGAN MAI JM 01:45:00
29 ALISON HANNIGAN MAI JF 01:45:03
30 FRED SENNA MAI VM 02:00:21
31 ALFIE SENNA MAI JM 02:00:26
PAUL DACEY MAI JM rtd
LAURA KINGSTON MAI JF rtd


Div 7_8 Doubles

Position

Name Club Class Time
1 PAUL ELSTON
JON HUNTER
MAI
MAI
VM
SM
00:41:41
2 DEAN JORDAN
TINA JORDAN
MAI
MAI
VM
VF
00:45:57
3 LOUISE NEALE
CHRISTOPHER CHERRY
TON
TON
VF
VM
00:46:51
4 MARGARET TAYLOR
JAMES BROWN
MAI
GAI
VF
VM
00:50:50

Div 9 Doubles

Position

Name Club Class Time
1 JENNIFER ILLINESI
KATE WILLIAMS
ELM
ELM
JF
JF
00:47:37
2 KATHERINE TROTTER
EMILY ILLINESI
ELM
ELM
JF
JF
00:47:38
3 DAVE HAWS
EDMOND HAWS
WEY
WEY
VM
JM
00:47:42
4 MICHAEL BANNISTER
PETER BANNISTER
MAI
MAI
VM
JM
00:53:43
5 HAZEL CHILDERSTONE
AC CHILDERSTONE
WEY
WEY
JF
JM
00:56:09
6 GEOFF HUNTER
HARRY HUNTER
MAI
MAI
VM
JM
00:57:30
7 STEVE ANSTEE
MATT CALLAHAN
MAI
MAI
VM
VM
01:08:49
8 LEE HORTON
DOUG BARROW
MAI
MAI
SM
SM
01:17:02
9 CATHERINE DACEY
ANDY OWEN
MAI
MAI
VF
VM
01:18:07