Club

Newsletter Signup

Upcoming Events

15th Dec - Pre-Party Paddle
15th Dec - Christmas Party

Login Form

 We are Maidstone Canoe Club

 We sea kayak.

 We race.

 We are Maidstone Canoe Club.

 We mess about in boats.

 We run rivers.

Maidstone Marathon Results 2011

Div2
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 MARK CHILDERSTONE WEY S 1 01:31:18 20
2 DWAYNE MORTON ELM S 2 01:33:49 19
3 CLIVE NEALE TON V 2 01:33:51 18
4 AARON JORDAN MAI S 1 01:34:39 17
5 RICHARD OCKENDON ELM S 2 01:34:58 16
6 LEVAI GABOR TON S 2 01:37:09 15
Div3
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 BEN FINNIS ROY J 3 01:35:47 20
2 ANDY DAVEY TON S 3 01:35:48 19
3 ALICE HAWS WEY JF 3 01:41:01 18
4 THOMAS KINGSTON MAI J 3 01:58:08 1
Div4
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 MICHAEL WEBB RIC S 4 01:14:08 20
2 NICHOLAS ROMAIN RIC J 4 01:14:09 19
3 ANTHONY RUFF ROY V 4 01:14:15 18
4 PAUL WELLS RIC V 4 01:15:53 17
5 PETER FORD TON V 4 01:15:55 16
6 KAYNE WILKINSON ELM J 4 01:16:02 15
7 WILLIAM ABSON RIC S 4 01:16:40 14
8 CHRIS GAVIN RIC V 4 01:17:23 13
9 BEN STUART-HILL MAI SM 4 01:17:24 12
10 NICHOLAS JOHNSON TON S 4 01:18:26 11
11 HAZEL CHILDERSTONE WEY JF 4 01:19:09 10
12 LUCAS WILLIAMS MAI J 4 01:19:44 9
13 PAUL WILKINSON ELM V 4 01:20:48 8
14 JOHN INCE TON V 4 01:26:23 1
SAMUEL BURDETT MAI J 4 rtd
Div5
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 ALEX KHLAF RIC J 5 01:18:24 20
2 LENNY CLARK TON S 5 01:18:31 19
3 MIKE PIGOTT RIC S 5 01:19:53 18
4 EMILY ROMAIN RIC JF 5 01:19:55 17
5 NICOLE WILLIAMS ROY JF 5 01:19:56 16
6 GEMMA RUFF ROY JF 5 01:20:34 15
7 EMMA BEER ROY JF 5 01:20:52 14
8 KEVIN MARSH RIC S 5 01:22:31 13
9 ROBIN POTTER TON J 5 01:27:44 1
Div6
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 ELISE PIERCY ELM JF 6 01:25:10 20
2 REBECCA VORLEY ROY JF 6 01:25:11 19
3 AMANDA CHILDERSTONE WEY VF 6 01:31:10 18
Div7
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 LUKE FISHER TON J 7 00:47:54 20
2 KLAUDIA GALUCKA RIC F 7 00:48:24 19
3 ANDY HODGSON TON S 7 00:48:38 18
4 LAURA RUFF ROY JF 7 00:49:12 17
5 NICK ALDRIDGE TON J 7 00:54:59 1
Div8
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 JAMES YARDLEY TON SM 8 00:48:25 20 P7
2 DANIEL VORLEY ROY J 8 00:48:27 19
3 NATHAN TOZER WEY S 8 00:48:41 18
4 ANDREI BUSUIOC RIC S 8 00:50:05 17
5 PETER CLARK TON V 8 00:51:52 16
Div9
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 HILARY WELLS RIC F 9 00:50:37 20 P8
2 JOSIE PALMER ROY JF 9 00:51:29 19
3 AMY DAWES ELM JF 9 00:51:31 18
4 REBECCA WILLIAMS ELM JF 9 00:54:43 17
5 MARGARET TAYLOR MAI VF 9 00:55:05 16
6 RUBY COOMBS ELM JF 9 00:57:01 15
7 SEAN MARKEN ELM JM 9 00:57:04 14
8 STEVE WILLIAMS ELM V 9 00:58:05 13
9 THOMAS COLLINS MAI J 9 00:58:23 12
10 FELIX COLLINS MAI J 9 01:10:28 11
11 PAUL NEWMAN MAI V 9 01:10:32 10
U12 M
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 HARRY WELLS RIC J U12M 00:14:16 20
2 JONATHAN NEALE TON J U12M 00:16:00 19
3 DOMINIC COLLIER TON JM U12M 00:17:52 18
Div4_4
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 DAVID HAWS
PETER GORMAN
WEY
WEY
SM
V
4
4
01:10:54 20
20
2 WILLIAM HARDIMAN
WILL CARUS
TON
TON
J
J
4
4
01:10:57 19
19
3 EMILY ILLINESI
MATTHEW CONNELL
ELM
ELM
JF
J
4
4
01:12:17 18
18
4 GRAHAM HOLMES
SHANE HOUGHTING
RIP
ELM
V
SM
4
5
01:14:13 17
17
5 MICHAEL WIBREW
BRIAN WILLIAMS
MAI
MAI
V
V
4
4
01:14:43 16
16
Div5_5
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 NEIL CAMP
GIUSEPPE SEMINARA
RIC
RIC
V
S
5
5
01:14:58 20
20
2 ROGER CRAWFORD
JEMIMA JOHNSTONE
RIC
RIC
V
F
5
6
01:17:47 19
19
3 OLIVER BERCHTOLD
MARGARETHE BERCHTOLD
RIC
RIC
VF
F
6
5
01:19:24 18
18
Div6_6
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 JEREMY CLARK
JOHN MATHIESON
TON
TON
V
V
6
6
01:20:17 20
20
2 DEAN JORDAN
TINA JORDAN
MAI
MAI
V
VF
5
9
01:24:11 19
19
3 PAUL COOPER
PATRICK COOPER
TON
TON
V
J
6
6
01:25:21 18
18
Div8_8
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 DAVE HALLIWELL
CHARLIE HALLIWELL
WEY
WEY
V
J
7
9
00:48:29 20
20
P/D divisions 4, 5 & 6
P/D Time
P to Div 3 01:12:51.13
P to Div 4 01:17:48.92
P to Div 5 01:22:43.16
P/D divisions 7, 8 & 9
P/D Time
P to Div 5 00:43:16.92
P to Div 6 00:45:50.88
P to Div 7 00:48:26.70
P to Div 8 00:51:00.66
Club points
Club Points Overall
Richmond CC 230 10
Tonbridge CC 228 9
Elmbridge CC 200 8
Wey KC 164 7
Maidstone CC 158 6
Royal CC 157 5
Rabbit Independent Paddlers 17 4
Lightning points
Club Points
Tonbridge CC 37
Richmond CC 20