Club

Newsletter Signup

Upcoming Events

15th Dec - Pre-Party Paddle
15th Dec - Christmas Party

Login Form

 We are Maidstone Canoe Club

 We sea kayak.

 We race.

 We are Maidstone Canoe Club.

 We mess about in boats.

 We run rivers.

Maidstone Marathon Results 2009

Div2
Position Name Club Class Div Time P/D
1 DEAN TERRY WEY J 2 01:35:23
2 AARON JORDAN MAI S 2 01:35:25
3 PHILIP THOROGOOD ELM S 2 01:36:26
4 DWAYNE MORTON ELM S 2 01:36:30
5 GLENN THOROGOOD ELM S 2 01:38:04
6 JAMES FREEMANTLE BAS S 2 01:39:09
Div4
Position Name Club Class Div Time P/D
1 TOM DEACON ADS J 4 01:15:37
2 SAM DRISCOLL MAI J 4 01:15:38
3 JAMES CORDERY WEY S 4 01:24:12
4 RANDALL WATSON RIC S 4 01:26:09
Div5
Position Name Club Class Div Time P/D
1 PETER BANNISTER MAI J 5 01:19:52 P4
2 CHRIS HAYNES RIC V 5 01:20:32
3 PAUL WILKINSON ELM V 5 01:21:39
4 SARAH BEER ROY JF 5 01:23:35
5 PAUL ELSTON MAI V 5 01:24:51
Div6
Position Name Club Class Div Time P/D
1 ALEXANDER SOKOLOV WEY J 6 01:25:50
2 PIETER THERON MAI S 6 01:27:51
3 LOUISE LINNELL MAI F 6 01:27:59
4 ROBIN CATCHLOVE MAI V 6 01:32:00
5 JOSH BILSON EAL J 6 01:34:15
Div7
Position Name Club Class Div Time P/D
1 DANIEL DRISKEL EAL S 7 00:48:22
2 EMMA CARSON ELM JF 7 00:48:55
3 PAUL CREW RIC VM 7 00:50:11
4 NICOLE WILLIAMS ROY JF 7 00:53:47
PAUL ILLINESI ELM J 7 rtd
Div8
Position Name Club Class Div Time P/D
1 HARRY ARCHER ELM J 8 00:48:51 P7
2 STEVE FARLEIGH RIC S 8 00:49:13 P7
3 CHRISTOPHER BRANCH BAS J 8 00:50:55
4 JEREMY CLARK TON V 8 00:51:01
5 WILL RICHARDS MAI J 8 00:51:23
6 JEMIMA JOHNSTONE RIC F 8 00:53:53
7 DAVID DEACON ADS V 8 00:53:57
8 MATTHEW MELLY WEY S 8 00:54:55
9 JONATHON WOOD EAL V 8 00:56:54
10 JOE BROWN GAI V 8 01:01:42
Div9
Position Name Club Class Div Time P/D
1 PHIL CLARK TON - 9 00:50:09 P7
2 BRIAN WILLIAMS MAI VM 9 00:52:23 P8
3 WILL CARUS TON - 9 00:53:50
4 KAYNE WILKINSON ELM J 9 00:54:26
5 TOM TOZER WEY J 9 00:56:09
6 ELISE PIERCY ELM JF 9 00:57:07
7 EMILY WIBREW MAI JF 9 00:58:28
8 JOSHUA CHIDWICK MAI J 9 00:58:49
9 MARGARET TAYLOR MAI VF 9 00:59:08
10 LUCAS WILLIAMS MAI JM 9 01:03:31
11 SUZANNA HORTON MAI JF 9 01:08:09
12 JARRED FLYNN EAL JM 9 01:10:13
13 ANDREA HEAD MAI VF 9 01:27:07
JEN NEWMAN MAI VF 9 rtd
U12 M
Position Name Club Class Div Time P/D
1 LIAM NIXON EAL J U12M 01:03:18
Div3_3
Position Name Club Class Div Time P/D
1 ALEX FOSTER
ROBERT POOLE
ROY
ROY
J
S
5
2
01:37:58
2 GABOR LEVAI
TOMASZ KLEBOWSKI
TON
TON
S
S
3
4
01:39:14
Div6_6
Position Name Club Class Div Time P/D
1 YAEL FORD
ANDY DAVEY
TON
TON
VF
S
5
3
01:18:53
2 EMILY ILLINESI
AMY WARD
ELM
ELM
JF
JF
5
6
01:18:54
3 MICHAEL WIBREW
THOMAS KINGSTON
MAI
MAI
V
J
5
5
01:21:49
4 ANDY NICHOLSON
EMMA NICHOLSON
WEY
WEY
V
JF
4
9
01:24:25
Div9_9
Position Name Club Class Div Time P/D
1 NICHOLAS JOHNSON
JON PASSMORE
TON
TON
M
JM
8
8
00:47:48
2 JO O'BRIEN
PHIL POWER
EAL
EAL
SF
SM
9
9
00:48:35
3 AMY STUART-HILL
MICHAEL BANNISTER
MAI
MAI
JF
V
9
6
00:49:59
4 MATTHEW CATCHLOVE
ROSIE BISHOP
MAI
MAI
J
JF
7
9
00:55:55
P/D divisions 4, 5 & 6
P/D Time
P to Div 3 01:15:05.29
P to Div 4 01:20:12.22
P to Div 5 01:25:15.50
P/D divisions 7, 8 & 9
P/D Time
P to Div 5 00:45:24.63
P to Div 6 00:48:06.17
P to Div 7 00:50:49.64
P to Div 8 00:53:31.18
Club points
Club Points Overall
Maidstone CC 220 10
Elmbridge CC 178 9
Tonbridge CC 174 8
Wey KC 105 7
Ealing CC 84 6
Richmond CC 73 5
Royal CC 58 4
Addlestone CC 35 3
Lightning points
Club Points
Ealing CC 10