Club

Newsletter Signup

Upcoming Events

15th Dec - Pre-Party Paddle
15th Dec - Christmas Party

Login Form

 We are Maidstone Canoe Club

 We sea kayak.

 We race.

 We are Maidstone Canoe Club.

 We mess about in boats.

 We run rivers.

Maidstone Marathon Results 2008

Div2
Position Name Club Class Time P/D
1 STUART HASTINGS ROY S 01:30:39
2 MARK CHILDERSTONE WEY J 01:32:39
3 ADRIAN CROUCHER WEY V 01:32:42
4 PHILIP THOROGOOD ELM J 01:36:09
5 GLENN THOROGOOD ELM J 01:36:11
6 JONATHAN YATES TON S 01:36:12
Div3
Position Name Club Class Time P/D
1 JACK STADDON ROY M 01:35:01
2 PAUL BAKER RNK S 01:35:10
3 PAUL YATES WEY S 01:38:13
Div4
Position Name Club Class Time P/D
1 AARON JORDAN MAI J 01:11:43 P3
2 CLIVE NEALE TON V 01:11:44 P3
3 TOM DEACON ADS J 01:14:39
4 CHRIS PRESTON ELM S 01:14:54
5 DWAYNE MORTON ELM S 01:16:53
6 ANDY NICHOLSON WEY V 01:16:57
7 JAKE THOMAS ELM J 01:17:25
CLAIRE SPENCER HER S rtd
KATIE WILLIAMS ELM JF rtd
CLAIRE SPENCER HER S rtd
PAUL BAKER RNK S rtd
Div5
Position Name Club Class Time P/D
1 CHARLIE WELCH WEY J 01:17:17
2 SAM DRISCOLL WEY J 01:17:19
3 JAMES CORDERY WEY J 01:17:23
4 ALEX LOVEDAY ELM J 01:18:10
5 MICHAEL UNDERHILL-ROSE WHI V 01:18:28
6 PETER FORD TON V 01:19:16
7 CHARLES WILSON EAL J 01:19:23
8 PAUL WILKINSON ELM S 01:19:53
9 MICHAEL CHILDERSTONE WEY V 01:19:54
10 MIRIAM HANLON ELM JF 01:20:04
11 NAOMI SMITH BAS JF 01:20:12
12 DEAN JORDAN MAI V 01:20:36
13 PAUL ELSTON MAI V 01:21:12
14 JOHN INCE TON V 01:22:29
15 DAVID RUDD TON V 01:23:23 D
Div6
Position Name Club Class Time P/D
1 PETER BANNISTER MAI J 01:23:12
2 ISOBEL SMITH BAS JF 01:24:07
3 PIETER THERON MAD SM 01:24:09
4 RUSSELL CROWLEY TON V 01:24:10
5 THOMAS KINGSTON MAI J 01:26:57
6 TERRY TOMPKINS MAI SM 01:29:31 D
7 THOMAS SHIEL ELM J 01:36:31 D
EMILY ILLINESI ELM JF rtd
Div7
Position Name Club Class Time P/D
1 RICHARD LIPSCOMBE WEY J 00:47:14
2 ADAM MAHMOUD EAL J 00:47:20
3 LOUISE LINNELL MAI F 00:48:18
4 MARTHE DE FERRER ELM JF 00:48:55
5 ALANA SHIEL ELM JF 00:51:15 D
6 AMY WARD ELM JF 00:52:39 D
Div8
Position Name Club Class Time P/D
1 JULIAN GROUTEAU RIC SM 00:48:14 P7
2 EDMUND HAWS WEY J 00:48:17 P7
3 ANDY BOXALL EAL SM 00:48:26 P7
4 EMMA CARSON ELM JF 00:48:57 P7
5 AMANDA CHILDERSTONE WEY VF 00:49:01 P7
6 NEIL CAMP RIC S 00:49:38
7 KEVIN MARSH RIC S 00:49:55
8 LIZ HADLAND ELM F 00:50:57
9 STEVE FARLEIGH RIC S 00:51:56
10 IAN BLACKMAN ROY VM 00:52:38
11 ALEX THOMAS ELM J 00:53:02
12 DAVID DEACON ADS V 00:54:02
13 KLAUDIA GALUCKA RIC SF 00:55:46
PAUL ILLINESI ELM J rtd
LORAINNE MARTIN TON VF rtd
Div9
Position Name Club Class Time P/D
1 MATTHEW CATCHLOVE MAI J 00:48:24 P7
2 JOSH BILSON EAL J ?? 00:51:03 P8
3 FRAZER BLACKMAN ROY J 00:51:48
4 ANDREW BONHAM WEY S 00:53:06
5 JONATHON WOOD EAL V 00:53:30
6 MIKE MILES TON VM 00:56:55
7 REBECCA LIPSCOMBE WEY JF 00:57:13
8 DAVID STEVENS TON VM 00:57:54
9 WILL RICHARDS MAI J 00:58:42
10 LUKE LIPSCOMBE WEY J 00:59:20
11 KAYNE WILKINSON ELM J 01:00:54
12 MARGARET TAYLOR MAI VF 01:02:27
13 JEN NEWMAN MAI VF 01:02:44
14 JOE BROWN GAI V 01:02:47
15 PAUL NEWMAN MAI V 01:02:51
EMILY WIBREW MAI JF rtd
U10 F
Position Name Club Class Time P/D
1 MARGOT BLACKMAN ROY JF 00:34:28
U12 M
Position Name Club Class Time P/D
1 ISAAC BLACKMAN ROY J 00:30:21
2 LIAM NIXSON EAL JM 00:31:34
U12 F
Position Name Club Class Time P/D
1 RUCHI SIKKI EAL JF 00:35:31
Div456
Position Name Club Class Time P/D
1 STEPHEN DIXON
TIM HUMPHRIES
ROY
ROY
J
S
01:12:16  
 
2 JACK CHILDERSTONE
VICTORIA CROUCHER
WEY
WEY
J
JF
01:14:23  
 
3 MICHAEL WIBREW
PHILIP BOWLES
MAI
MAI
V
V
01:16:48  
 
4 KIMBERLEY WETHERALL
CLAIRE POPLE
RIC
RIC
F
F
01:20:07  
 
5 PETER BARNES
MIKE FOSTER
RIC
RIC
V
V
01:21:22  
 
Div8_8
Position Name Club Class Time P/D
1 MARCUS GOHAR
MATTHEW DUCK
RIC
RIC
V
JC
00:44:22  
 
2 MICHAEL BANNISTER
TINA JORDAN
MAI
MAI
V
VF
00:46:58  
 
3 CORALIE VIAL
IAN CLARK
RIC
RIC
F
VM
00:47:21  
 
Div9_9
Position Name Club Class Time P/D
1 MADDIE DE FERRER
ELISE PIERCEY
ELM
ELM
JF
JF
00:51:54  
 
2 HARRIET PIPE
JESSICA TRUE
ELM
ELM
JF
JF
00:52:06  
 
3 JOSHUA CHIDWICK
SAMUEL BURDETT
MAI
MAI
J
J
00:53:27