We are Maidstone Canoe Club

 We sea kayak.

 We race.

 We are Maidstone Canoe Club.

 We mess about in boats.

 We run rivers.

Maidstone Marathon Results 2007

Div 2
Position Name Club Class Time P/D
1 ROBIN WILLIAMS WEY V 01:28:08 P1
2 TOM BRIDGE WEY J 01:33:48  
3 ROBIN AYRES WEY V 01:35:11  
4 PHILIP THOROGOOD ELM J 01:36:25  
5 GLENN THOROGOOD ELM J 01:43:04 D
Div 3
Position Name Club Class Time P/D
1 MATTHEW WELCH WEY J 01:35:39  
2 DANIEL BARBER ELM J 01:35:47  
3 NICKY TAYLOR ELM F 01:41:25  
4 RANDALL WATSON RIC S 01:41:26  
Div 4
Position Name Club Class Time P/D
1 PAUL YATES WEY J 01:14:50  
2 AARON JORDAN MAI J 01:15:54  
3 PETER FORD TON V 01:18:32  
4 ROSALIND BATES ELM F 01:23:22  
Div 5
Position Name Club Class Time P/D
1 MICHAEL LAMBERT WEY J 01:15:22 P4
2 CHRIS HAYNES RIC V 01:19:32  
3 JAMES CORDERY WEY J 01:22:07  
4 MICHAEL CHILDERSTONE WEY V 01:22:21  
5 PETER CLYNE ELM S 01:33:37 D
Div 6
Position Name Club Class Time P/D
1 TOM DEACON ADS J 01:23:24 P5
2 MICHAEL BANNISTER MAI V 01:23:56  
3 TONY NERCESSIAN RIC S 01:25:59  
4 TOM TURCAN RIC V 01:26:11  
5 PAUL WILKINSON ELM S 01:27:03  
6 ALLAN BURTON WEY V 01:29:27  
7 KAREN TRIEGAARDT RIC F 01:40:16 D
Div 7
Position Name Club Class Time P/D
1 MARTIN SIMON ELM JM 00:45:39 P6
2 PHOEBE AYRES WEY JF 00:45:41 P6
3 SAM DRISCOLL WEY J 00:45:43 P6
4 MARK LAMPH WEY J 00:47:28  
5 CHARLOTTE THOMAS WEY JF 00:47:43  
6 TERRY TOMPKINS MAI S 00:49:59 D
7 CHARLIE WELCH WEY J 00:50:05 D
8 ALEXANDER CARY WEY J 00:50:08 D
9 PHILIP BOWLES MAI V 00:52:44 D
Div 8
Position Name Club Class Time P/D
1 JAKE THOMAS ELM J 00:48:09 P7
2 REBEKA SIMON ELM JF 00:48:10 P7
3 ADAM MAHMOUD EAL J 00:50:50  
4 AMANDA CHILDERSTONE WEY VF 00:51:20  
5 THOMAS SHIEL ELM J 00:51:34  
6 JACK CHILDERSTONE WEY J 00:52:40 D
7 LORENZO CADEX-HUDSON WEY JM 00:53:05 D
8 ALEXANDER SOKOLOV WEY J 00:56:58 D
9 JOE BROWN GAI V 01:08:19 D
Div 9
Position Name Club Class Time P/D
1 CHARLES WILSON EAL J 00:48:28 P7
2 PETER GRIMSHAW ADS J 00:49:55 P8
3 MATTHEW DUCK RIC JC 00:54:35  
4 MARGARET TAYLOR MAI VF 00:58:57  
5 THOMAS RAVEN MAI SM 01:22:11  
Div 3_4
Position Name Club Class Div Time P/D
1 JONATHAN YATES
MATTHEW HOWELL
TON
TON
S
S

2

4

01:33:49  
 
2 MARK CHILDERSTONE
DEAN TERRY
WEY
WEY
J
J

3

2

01:35:19

(pen +6min)

 
 
3 CLIVE NEALE
JOHN INCE
TON
TON
V
V

2

5

01:37:37  
 
Div 5_6
Position Name Club Class Div Time P/D
1 HAZEL CHILDERSTONE
VICTORIA CROUCHER
WEY
WEY
JF
JF

6

6

01:16:44  
 
2 DAVID RUDD
JEREMY CLARK
TON
TON
V
V

5

7

01:17:02  
 
3 JENNY ILLINESI
KATE WILLIAMS
ELM
ELM
JF
JF

6

6

01:21:31  
 
Div 7_8
Position Name Club Class Div Time P/D
1 EMILY ILLINESI
MIRIAM HANLON
ELM
ELM
JF
JF

7

7

00:43:44  
 
2 MICHAEL WIBREW
EMILY WIBREW
MAI
MAI
V
JF

5

9

00:45:46  
 
3 AMY WARD
ALANA SHIEL
ELM
ELM
JF
JF

8

7

00:47:07  
 
4 DEAN JORDAN
TINA JORDAN
MAI
MAI
V
VF

5

9

00:48:01  
 
5 IAN BOWDITCH
JANE WYNDAM-SMITH
EAL
EAL
V
VF

7

7

00:50:52  
 
6 AMY BOWDITCH
GEETIKA SHAH
EAL
EAL
JF
JF

7

7

00:56:41  
 
Div 9_9
Position Name Club Class Div Time P/D
1 THOMAS KINGSTON
PETER BANNISTER
MAI
MAI
J
J

9

9

00:51:51  
 
2 PAUL ILLINESI
ALEX THOMAS
ELM
ELM
J
J

9

9

00:54:36  
 
3 LIAM HANNIGAN
RACHAEL HANNIGAN
MAI
MAI
J
JF

9

9

00:56:56  
 
4 ALISON HANNIGAN
RONAN HANNIGAN
MAI
MAI
JF
V

9

9

00:56:57