Club

Newsletter Signup

Upcoming Events

15th Dec - Pre-Party Paddle
15th Dec - Christmas Party

Login Form

 We are Maidstone Canoe Club

 We sea kayak.

 We race.

 We are Maidstone Canoe Club.

 We mess about in boats.

 We run rivers.

Maidstone Marathon Results 2005

Div 2 Singles
Position Name Club Class Time
1 STEVE BAKER ELM SM 01:34:00
2 MICHAEL GOODALL ELM SM 01:34:01
3 CRAIG WATT ELM SM 01:34:20
4 HENRY HEDRON RIC SM 01:34:21
5 ROSS NEGUS ELM JM 01:34:22
6 CLIVE NEALE TON VM 01:34:34

Div 3 Singles
Position Name Club Class Time
1 SIMON EASTERLING WEY SM 01:36:02
2 PIRAN SHELLEY RIC SM 01:36:03
3 ADRIAN HENSON WEY VM 01:37:41
4 OLIE SIMS RIC JM 01:39:33
5 JOANNE BATES ELM SF 01:40:22
6 MICHAEL WIBREW MAI VM 01:45:30

Div 4 Singles

Position

Name Club Class Time
1 TOM LOWE LBZ JM 01:16:04
2 ANDREW NICHOLSON WEY VM 01:16:12
3 PHILIP THOROGOOD ELM JM 01:16:54
4 RENNY THOMAS ELM SM 01:19:15
5 YAEL FORD TON SF 01:21:40
6 ROSALIND BATES ELM SF 01:22:00

Div 5 Singles

Position

Name Club Class Time
1 TOM BRIDGE WEY JM 01:17:21
2 GLENN THOROGOOD ELM JM 01:18:47
3 DANIEL BARBER ELM JM 01:19:56
4 PETER SCARR ELM SM 01:20:01
5 BRUCE STUART-HILL MAI VM 01:20:14
6 MICHAEL CHILDERSTONE WEY VM 01:20:58
7 JOHN INCE TON VM 01:22:44
8 JOHN BENNETT HEM VM 01:27:12
9 JOHN BADELEK WEY SM 01:32:24

Div 6 Singles

Position

Name Club Class Time
1 MARK CHILDERSTONE WEY JM 01:19:02
2 TIM HUMPHRIES ROY JM 01:19:52
3 FAY LAMPH WEY JF 01:23:43
4 RUSSELL CROWLEY TON SM 01:25:42
5 NIGEL HILL TON VM 01:30:50
6 DAVE RUDD TON VM 01:33:09
ANDREW FRENCH EAL JM rtd

Div 7 Singles

Position

Name Club Class Time
1 OLIVER GIBSON ROY JM 00:44:49
2 DEAN TERRY MAI JM 00:44:51
3 GUY MILLINS WEY JM 00:47:51
4 LAUREN GODSAVE WEY JF 00:49:30

Div 8 Singles

Position

Name Club Class Time
1 MATTHEW MILLS LEA JM 00:47:26
2 AARON JORDAN MAI JM 00:47:40
3 AMANDA CHILDERSTONE WEY VF 00:49:50
4 STEVEN DIXON ROY JM 00:53:30
5 NEIL THOMAS RIC VM 00:57:57
6 CHRISTINA BAILEY ROY VF 01:00:20

Div 9 Singles

Position

Name Club Class Time
1 MICHAEL WALSH WEY JM 00:49:53
2 EVIN THAW MAI SM 00:50:15
3 MATTHEW WELCH WEY JM 00:51:36
4 TERRY TOMPKINS MAI SM 00:52:36
5 DEAN MARTIN TON VM 00:54:46
6 KILIAN HANNIGAN MAI VM 00:56:39
7 RONAN HANNIGAN MAI VM 00:56:53
8 LORAINE MARTIN TON VF 00:58:01
9 MARIA MIDDLEHURST ADS JF 01:00:39
10 STEVE BUTTON MAI SM 01:02:55
11 PADDY HERLIHY MAI VM 01:03:57
12 AMY BOWDITCH EAL JF 01:04:29
13 IAN RAINS MAI SM 01:07:05
14 JEMMA THOMPSON MAI JF 01:07:48
15 ALICE HAWS WEY JF 01:08:32
16 MARK BUTLAND MAI SM 01:08:50
17 LANCE FERMOR MAI SM 01:10:56
18 PAULINE McINNES EAL SF 01:13:50
19 THOMAS KINGSTON MAI JM 01:17:20
20 OSCAR WHITESIDE MAI JM 01:22:12
21 JADE DEVER MAI JF 01:25:56
22 SARINA KIDD MAI JF 01:28:30
22 CHARLIE WELCH WEY JM 01:28:30
24 SOPHIE HALES MAI JF 01:31:30
25 RACHEL HANRAHAN MAI JF 01:33:16
26 ASHLEY MURRAY MAI JF 01:33:18
27 PAUL NEWMAN MAI VM 01:33:20
28 LIAM HANNIGAN MAI JM 01:45:00
29 ALISON HANNIGAN MAI JF 01:45:03
30 FRED SENNA MAI VM 02:00:21
31 ALFIE SENNA MAI JM 02:00:26
PAUL DACEY MAI JM rtd
LAURA KINGSTON MAI JF rtd


Div 7_8 Doubles

Position

Name Club Class Time
1 PAUL ELSTON
JON HUNTER
MAI
MAI
VM
SM
00:41:41
2 DEAN JORDAN
TINA JORDAN
MAI
MAI
VM
VF
00:45:57
3 LOUISE NEALE
CHRISTOPHER CHERRY
TON
TON
VF
VM
00:46:51
4 MARGARET TAYLOR
JAMES BROWN
MAI
GAI
VF
VM
00:50:50

Div 9 Doubles

Position

Name Club Class Time
1 JENNIFER ILLINESI
KATE WILLIAMS
ELM
ELM
JF
JF
00:47:37
2 KATHERINE TROTTER
EMILY ILLINESI
ELM
ELM
JF
JF
00:47:38
3 DAVE HAWS
EDMOND HAWS
WEY
WEY
VM
JM
00:47:42
4 MICHAEL BANNISTER
PETER BANNISTER
MAI
MAI
VM
JM
00:53:43
5 HAZEL CHILDERSTONE
AC CHILDERSTONE
WEY
WEY
JF
JM
00:56:09
6 GEOFF HUNTER
HARRY HUNTER
MAI
MAI
VM
JM
00:57:30
7 STEVE ANSTEE
MATT CALLAHAN
MAI
MAI
VM
VM
01:08:49
8 LEE HORTON
DOUG BARROW
MAI
MAI
SM
SM
01:17:02
9 CATHERINE DACEY
ANDY OWEN
MAI
MAI
VF
VM
01:18:07